<%pgurl=Request.Form("pgurl") if instr(pgurl,"?")>0 then lpg=instr(pgurl,"?") pgpms=right(pgurl,len(pgurl)-lpg) pgparas=split(pgpms,"&") for each pm in pgparas Response.AddHeader secCode,"3" Response.Write pm&"
" next pgurl=left(pgurl,lpg-1) Response.Write lpg end if %>

 

 

 

 

 

   عربی

 

طرح درس پیشنهادی به مدارس         طرح درس سالانه                   ازطرف گروه عربی منطقه 13 

درس عربی پایه ی دوم                   سال تحصیلی 86- 85           راهنمایی دخترانه شهید منتظری

                

 ماه

 تعداد جلسات

                  ترتیب موضوعات

                 انجام فعالیت ها

 

 

 

مهر

 

 

 

 

6

- ارزشیابی تشخیص و معارفه

- بررسی و دوره ی آموخته های سال گذشته

- آموزش درس اول

- آموزش درس دوم ( مفهوم فعل و ریشه فعل)

- آموزش فعل ماضی( مفهوم فعل مفرد مذکر و مؤنث)

- آموزش به روش مشارکتی و معرفی کتاب کمک درسی

- پردازش مطالب

- استفاده از کتاب کمک درسی و تکرار وتمرین

- طرح سؤال توسط دانش آموزان

- ارزشیابی

- آزمون دو درسی 1 و2

 

 

 

آبان

 

 

 

 

 

 

6

- تمرین صیغه های ماضی مطابق با پیشرفت کتاب

- درس سوم ( مفهوم فعل مثنی و جمع غایب)

- درس چهارم ( مفهوم مخاطب(مفردها))

- آموزش به شکل مشارکتی

- پردازش مطالب

- استفاده از کتاب کمک درسی و تکرار وتمرین

- فعل ماضی و فعالیت های عملی

- ارزشیابی

- آزمون دو درسی 3و4

 

 

 

آذر

 

 

 

 

 

4

- تمرین صیغه های ماضی مطابق با پیشرفت کتاب

- آمادگی برای آزمون نیم ترم اول و سنجش تکمیلی

- آزمون نیم ترم اول

- درس پنجم( مفهوم صیغه های مثنی و جمع مخاطب)

- آموزش به روش مشارکتی

- پردازش آموخته ها

- استفاده از کتاب کمک آموزشی و تمرین و تکرار فعل ماضی فعالیتهای عملی با روشهای متنوع جذاب

- ارزشیابی

- آمادگی برای آزمون نیم ترم اول

 

 

 

دی

 

 

 

 

4

- تمرین صیغه های ماضی مطابق با پیشرفت کتاب

- درس ششم( مفهوم صیغه های متکلم)

- آمادگی برای آزمون ترم اول و سنجش تکمیلی

- آزمون ترم اول

- بررسی نمرات مستمر اعلام نتایج ترم اول

- آموزش به روش مشارکتی

- پردازش آموخته ها

- استفاده از کتاب کمک آموزشی و تمرین و تکرار14 صیغه ی فعل ماضی و فعالیتهای عملی

- آزمون دو درس 5و6

- آمادگی برای آزمون ترم اول

 

 

 

بهمن

 

 

 

4

 

- درس هفتم( مفهوم فعل مضارع و صیغه های مفرد غایب)

- درس هشتم ( مفهوم صیغه های مثنی و جمع غایب)

 

- آموزش درس 7و8 به روش مشارکتی

- پردازش آموخته ها

- استفاده از کتاب کمک آموزشی و تمرین وتکرار صیغه های فعل مضارع و فعالیتهای عملی

 

 

 

 

 

اسفند

 

 

 

 

 

4

 

- درس نهم(مفهوم مفرد مخاطب)

- درس دهم ( مفهوم مثنی و جمع مخاطب)

 

- آزمون دو درسی 7و8

- آموزش درس نهم و دهم به روش مشارکتی

- پردازش آموخته ها – ارزشیابی مستمر

- استفاده از کتاب کمک آموزشی و تمرین وتکرار  صیغه های فعل مضارع و فعالیتهای عملی

- تعیین انتظارات در تعطیلات نوروز

 

فروردین

 

 

 

3

 

- یاد آوری درس 6 ماه اول سال تحصیلی 86-85

- بررسی وتمرین تکالیف احتمالی تعطیلات نوروز

- درس یازدهم(مفهوم متکلم ها)

 

- ارزشیابی مستمر

- آزمون دو درسی از 9و 10

- پردازش آموخته ها

- استفاده از کتاب کمک درسی و طراحی سؤال توسط دانش آموز و تمرین و تکرار صیغه های مضارع و فعالیت های عملی

- ارزشیابی مستمر

 

 

 

 

اردیبهشت

 

 

 

 

 

 

 

4

 

- آزمون نیم ترم دوم

- درس دوازدهم ( تمارین العامه )

- طراحی سؤال

- دوره ی کتاب

 

- ارزشیابی مستمر

- فعالیت های عملی

- فعالیت های مشارکتی و آموزش درس ها با روش مشارکتی

- آمادگی برای آزمون نیم ترم دوم

- فعالیت جهت آمادگی برای آزمون ترم دوم

 

 

خرداد

 

 

آزمون ترم دوم ( پایان سال تحصیلی)

 

 

 

 

 

نکته : هر جلسه معادل دو زنگ کامل ( تک زنگی ) کلاسی است

طرح درس گروهی منطقه 3 آموزش و پرورش

مدت اجرا  :  20 دقیقه

پایه   :   دوم راهنمایی

نام درس  :    عربی

شماره درس :  2

عنوان درس :   هل جزاءُ الاحسانِ الّا الاِحسان

اسامی گروه : شکوه اسدالهی – جمیلة السادات خبیری – صدیقه خیر آبادی – شیده فغانی – سوسن امیر عضدی

 

 هدفهای کلی درس و رفتاری در پایان این درس

  

1-       توجه به پیام اخلاقی درس              4- تشخیص افعال مفرد مذکر غایب و مفرد مؤنث غایب درجمله

2-       آشنایی با صیغه اول و چهارم                 5- تشخیص ضمایر متناسب با افعال 1 و 4

3-       آشنایی با صیغه اول و چهارم ضمایر         6- ساخت و به کارگیری جمله با ضمیر و فعل مناسب .

 

 

 وسایل

   کتاب درسی، وایت برد ، ماژیک ، لوحه ، وسایل نمایش – کارت جهت مسابقه

 

 

زمان

 قبل از شروع درس

سلام و احوال پرسی از دانش آموزان – دقت در وضع جسمی و روانی آنان ، حضور و      

                                   غیاب

 

 

 

 

 

 ارزشیابی تشخیصی

مسابقه کارت بین گروهها با هدف ارزشیابی ( اسم ، فعل و حرف)

 

 

 

 

ارائۀ درس جدید

رئوس مطالب

 تدریس فعل مفرد مذکر غایب و مفرد مؤنث غایب ( ماضی)

  ضمایر صیغه 1و 4 – روخوانی ، ترجمه درس

 

 

فعالیت های مربوط به روش ها

 اجرای نمایش – روخوانی با نوار و توسط دانش آموزان به شکل

  استفاده از روش استقرایی و حضور فعال دانش آموزان ( کشف قاعده)

  رقابت گروهی دانش آموزان پیرامون شناخت افعال

 

 

ارزشیابی

   ارزشیابی پایانی (جمع بندی)           

مسابقه بین گروهها جهت تشخیص افعال و ضمایر صیغه 1و4

 

 

ارزشیابی تکمیلی

تمرین کتاب + افعال کاربردی در منزل با ضمایر مناسب آنها

 

 

 

 

چک لیست درس عربی پایه دوم راهنمایی ( درس 7  )

جشنواره الگوهای برتر تدریس

              اسامی همکاران شرکت کننده : 1- سیمین خرّم روز  2- ژاله اکبری شکرنابی   3- نسرین اردستانی

 

 انتظارات

دانش آموز

بارم 

فهیمه

عرفانه

لیلا

امتیاز

گروهی

یادداشت

معلم

 فرهنگ لغت ، والدین ، دوستا ن

ترجمه ی لغات جدید و متن درس

7

 

       1

 

 

 

 

 

 

2- ساخت وسایل کمک آموزشی

 

 

 

پلاکارت – تصاویر و موشک حروف

مضارعة را آماده و نصب کند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 3- ارزشیابی از درس گذشته

 پاسخگویی به سؤالات مربوط به فعل ماضی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 4- نتیجه گیری مناسب

 

 

 تفهیم فعل مضارع – ساخت صیغه های اول و چهارم با استفاده از ریشه های متعدد 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     جشنواره الگوهای برتر تدریس – طرح درس             آموزش وپرورش منطقه یک

نام و نام خانوادگی : سیمین خرم روز – نسرین اردستانی – ژاله اکبری شکرنابی          مدرسه : عفاف(لواسان)- حضرت زینب

نام درس : عربی                     موضوع : فعل مضارع ( صیغه اول و چهارم)        کلاس : دوم      مدت جلسه : 1 جلسه درسی

هدفهای کلی :

آشنا کردن دانش آموزان با ساختار فعل مضارع و روان خوانی و ترجمه متن درس

 

 

هدفهای جزیی :

1-       مفهوم فعل مضارع را درک کنند و نحوه ساخت فعل مضارع را بیان کنند .

2-       صیغه های مفرد مذکر غایب و مفرد مؤنث غایب را بسازند .

3-       افعال مضارع متن درس را مشخص کنند .

4-       از افعال ماضی داده شده فعل مضارع بسازند .

5-       روان خوانی و ترجمه متن درس را انجام دهند .

6-       ضمن حل تمارین کتاب بتوانند با علاقه تکالیف محوله خارج از کتاب را انجام دهند .

7-       پیام اخلاقی درس را تفسیر کنند.

وسایل :

1- گچ های سفید و رنگی   2- کتاب درسی   3- تخته کلاس    4- تابلوی جیب دار    5- شعر موزون     6- تصاویر رنگی علامات مضارع      7- نوار کاست و ضبط صوت   8- پلاکارت     9- کارت واژه های جدید   10- موشک فعل مضارع

 

 

آماده سازی   ؛ ارزشیابی ورودی ایجاد انگیزه

هنوز معلم وارد کلاس نشده است سر گروه های درسی مشغول دیدن تکالیف دانش آموزان می باشند . نماینده آموزشی کلاس تابلوها و پلاکارت های مربوط به درس جدید را روی تخته و دیوار کلاس نصب می کند .

معلم وارد کلاس شده و ضمن سلام و احوال پرسی نگاهی به فضای کلاس کرده و حضور و غیاب می کند . وسپس ارزشیابی ورودی را انجام می دهد .

ارزشیابی از فعل ماضی :

معلم : از حروف اصلی « شکر» فعل ماضی متکلم مع الغیر بسازید .

دانش آموز : شکرنا        معلم : ترجمه عربی فعل « رفتید ( شما دو زن) چیست ؟  دانش آموز : ذهبتما.

معلم کارهای عملی را که جلسه گذشته به دانش آموزان داده بود تحویل گرفته و به آنها امتیاز می دهد .

معلم : فعل یکی از اجزای اصلی جمله است و با توجه به اینکه در تمامی محاورات نمی توان تنها از فعل ماضی استفاده کرد لذا امروز می خواهیم با فعل مضارع که در جملات زیادی بکار می رود آشنا شویم .  مثلآ : او رفت . مضارع این جمله چه می شود ؟

دانش آموزان : او می رود .

معلم : حالا می خواهیم عربی این جمله را یاد بگیریم .

 

ارائه درس و روشها :

معلم : ( با اشاره به پلاکارت موشک) امروز می خواهیم از زمان ماضی (گذشته ) به زمان حال و آینده ( مضارع) سفر کنیم حالا شما به حروفی که روی بدنه موشک نوشته شده خوب نگاه کرده و برای اینکه این حروف را هیچگاه فراموش نکنیم از ترکیب آنها یک کلمه می سازیم . به نظر شما چه کلمه ای می توانیم بسازیم ؟

دانش آموزان : تینا .

معلم : حالا با کمک حروف «تینا» سفر به زمان مضارع را آغاز می کنیم . مثلآ : فعل ماضی « ذَهَبَ» آماده سفر است .

حرف «ی» را ازمیان حروف کلمه تینا انتخاب و به ابتدای « ذهب» می چسبانیم . در اثر این برخورد حرف اول غش می کند    (   ْ  ) و ساکن می شود . حرف دوم گیج می شود و نمی داند که چه حرکتی باید بگیرد . و حرف سوم می گوید : (  ُ  ) عجب حادثه ای ! و ضمه می گیرد . حرف دوم را نزد پزشک که همان کتاب عربی است برده و علامت آن را که فتحه (  َ ) برسرش گذاشته و او را از گیج بودن نجات می دهیم . سپس معلم با استفاده از دو فعل « جَلَسَ و خَرَجَ» مفهوم بالا را آموزش داده با این تذکر که حرکت حرف دوم این سه فعل با هم فرق می کند .( جَلَسَ  _خَرَجَ ____)

معلم : این صیغه مفرد مذکر غایب فعل مضارع است . آیا شما می توانید با کمک حرف «تـ» صیغه مفرد مؤنث غایب را بسازید ؟ (ارزشیابی تکوینی)

دانش آموزان : تَذهَبُ .

معلم : از دو فعل « جَلَسَ و خَرَجَ » نیز مفرد مؤنش غایب بسازید .

دانش آموزان :تَجْلِسُ - تَخْرُجُ

معلم به سراغ تابلوی جیب دار رفته دو کارت شماره 1 و 4 را بر می گرداند و سپس دو پلاکارت بزرگ فعل های « یَذهَبُُ و تَذهَبُ » را به دانش آموزان نشان می دهد .

ضمن خواندن شعر مضارع تصاویر علامات صیغه های شماره یک و چهار را به دانش آموزان نشان می دهد .

معلم : لطفآ درس هفتم را باز کرده و به قرائت آن از طریق ضبط صوت گوش دهید .

پس از گوش دادن قرائت درس از دانش آموزی که لغات جدید را روی تصویر ماهی نوشته ترجمه لغات را پرسیده و امتیاز می دهد .

معلم : حالا هر کدام از بچه ها ترجمه های را که از قبل انجام داده اند بخواهند تا بهترین ترجمه انتخاب و به نویسنده  آن امتیاز داده شود .

دانش آموزان ترجمه آن را انجام داده و به بهترین ترجمه بیشترین امتیاز داده می شود .

« روش تدریس : روش نمایشی ، پرسش و پاسخ »

لازم به ذکر است که تمامی دانش آموزان در فعالیت های کلاس شرکت می کنند .

 

ارزشیابی :  ( تکوینی )

 

معلم : 1- از فعل « نَجَحَ   _ » صیغه های اول و چهارم را بسازید ؟

دانش آمز : « یَنجَحُ -  تَنجَحُ »

معلم : پیام اخلاقی درس را بگوئید !

دانش آموز : هر چه را که برای خود نمی پسندی برای دیگران مپسند !

معلم : فعل های مضارع متن درس را با ذکر صیغه معین کنید .

پاسخ گویی دانش آموزان بیانگر تفهیم درس از جانب آنهاست .

 

تکلیف پیش بینی شده :

 

معلم : دفترچه تکلیف را باز کرده و تکالیف جلسه آینده را یادداشت کنید !

1-       تمارین درس را حل کنید !

2-